אקוסטיק נוירומה

ראשי / מאגר מאמרים / אקוסטיק נוירומה
אקוסטיק נוירומה

מהו אקוסטיק ניורומה?

זהו גידול שפיר של המוח. מקורו בעצב שיווי המשקל (vestibular nerve). הוא נקרא אקוסטיק ניורומה משום שלפני שנים רבות חשבו, שמוצאו של הגידול הוא מעצב השמע. הטעות נבעה מכך ששני העצבים הנ"ל צמודים אחד לשני (מהחלק הפנימי של האוזן ועד הגזע המוח). אקוסטיק נוירומה מופיע בד"כ בין הגילאים 30 ל- 60, ללא הבדל בין נשים וגברים.

איזה סימפטומים עלולים להופיע ב באקוסטיק ניורומה?

ירידה בשמיעה באופן הדרגתי בצד של הגידול, היא התופעה השכיחה ביותר. גם רעש באוזן היא תופעה שכיחה. סימפטומים נוספים הם סחרחורת, ובעיה בשיווי משקל. תופעה נדירה, אך לעיתים קיימת, היא ירידה בתחושה או חולשה בשריר הפנים בצד של הגידול.

מה הסיבה שהגידול נוצר?

לא ידוע. גם השימוש בטלפון סלולרי, לא הוכחה כגורמת לגידולים במוח כולל אקוסטיק ניורומה. כאשר המחלה היא גנטית, ניורופיברומטוזיס, הגידול מופיע בילדות, דו צדדי ביחד עם גידולים נוספים במוח ובעמוד השדרה.

האם אקוסטיק ניורומה יכול להפוך לגידול סרטני?

כן, אך זה נדיר מאד.

כיצד מאבחנים אקוסטיק ניורומה?

האבחון מתבצע ע"י MRI של המוח עם חומר ניגוד. גם ב-CT ניתן לראות את הגידול אבל עם אנטומיה פחות ברורה במיוחד אם הגידול קטן (כמה מ"מ). הגידול נוצר באזור מאוד "רגיש" של המוח לכן ברוב המקרים מאבחנים את הגידול שהוא עדיין קטן (כמה מ"מ עד 1-2 ס"מ). אחרי אבחנה של אקוסטיק נוירומה יש לבצע בדיקת שמיעה.

מהו הטיפול של אקוסטיק ניורומה ?

קיימות שלוש אפשרויות טיפול : מעקב בלבד, ניתוח ורדיוכירורגיה . החלטה על הטיפול הרצוי תתבסס על גיל ומצב הבריאות של החולה. כמו כן, מצב השמיעה וגודל הגידול.

האופציה של מעקב תעשה במקרים של :

  • חולים מבוגרים או במצב קליני קשה עם גידול קטן – רק כמה מ"מ
  • כאשר השמיעה תקינה בצד של הגידול והחולה ללא שמיעה בצד השני. במקרה כזה, בדרך כלל, נמנע מטיפול על מנת "לשמור" על האוזן עם השמיעה התפקודית.
  • כאשר הגידול בזמן המעקב גדל או אם הגידול כבר גדל מעל 15 מ"מ, נשקול בדרך כלל, טיפול כירורגי או רדיוכירורגיה.
  • במקרים שהגידול הוא מעל 30 מ"מ, לא ניתן לעשות רדיוכירורגיה ולכן צריך לעשות כריתה כירורגית.
  • בכל המקרים, ההחלטה מתקבלת אחרי דיון עם החולה על יתרונות והחסרונות של הטיפולים.

מהי רדיוכירורגיה?

טיפול רדיוכירורגי הוא הקרנה חזקה ממוקדת לגידול, עם שמירה על המוח מסביב. רדיוכירורגיה ניתנת באופן חד פעמי. הטיפול אינו דורש אשפוז. אחרי הטיפול הקרינתי הגידול נשאר כפי שהוא אך אינו גדל. ב-1-2% של החולים, שלא יגיבו לטיפול והגוש ימשיך לגדול, החולה יזדקק לניתוח.

מה משך האישפוז לאחר הניתוח?

5-6 ימים. מקובל אחרי הניתוח לעביר את החולה לטיפול נמרץ. ולאחר מכן, למחלקה.

האם אחרי הטיפול יש צורך במעקב?

כן גם אחרי טיפול רדיוכירורגי או ניתוח יש צורך במעקב MRI ובמרפאת נוירוכירורגיה.

כתוב תגובה

Your email address will not be published.