גליומה – גידול מוח

ראשי / מאגר מאמרים / גליומה – גידול מוח
גליומה – גידול מוח

מהי גליומה ?

גליומה היא סוג של גידול סרטני שכיח של המוח. מקורו מתאים הנקראים תאיי הגלייה (תאי תמיכה לתאי העצב במוח)

ניתן להבחין בין שני סוגים של גליומה לפי בדיקת פתולוגית:

גליומה בדרגה נמוכה ( דרגה 1 או 2) זהו גידול לא אגרסיבי (התנהגות שפירה), ולכן הוא גדל לאט. אולם במהלך השנים הגידול עלול להשתנות ולהפוך לממאיר בדרגה גבוהה יותר (דרגה 3 או 4). ולכן , זוהי הסיבה שברוב המקרים מומלץ להוציא את הגידול ע"י ניתוח.

הגליומה בדרגה גבוה (דרגה 3 או 4) זהו גידול סרטני שגדל מהר, גורם לבצקת מוחית והפרוגנוזה אינה טובה. לגליומה בדרגה הגבוהה ביותר ניתן לקרוא גם Glioblastoma Multiforme וזוהי הגליומה השכיחה ביותר .

מהי בצקת מוחית?

זוהי נפיחות במוח מסביב לגידול כתוצאה מחדירת מים בין תאי המוח. הנפיחות עלולה להחמיר את מצבו הקליני של החולה.

מה הסימפטומים של גידול גליומה?

הגידול יכול לגרום ללחץ גבוה בראש, שיתבטא בכאבי ראש, בחילות, הקאות, שינוי התנהגות עד בלבול, חוסר שיווי משקל. סימפטומים נוספים קשורים למיקום הגידול: חולשה ביד ו/או ברגל, חוסר תחושה, בעיה בדיבור, התקפים אפילפטיים. בדרך כלל הסימפטומים יחמירו במשך הזמן.

כיצד מאבחנים גליומה?

את הגליומה אנו מאבחנים תחילה ע"י CT ובהמשך MRI. ה-MRI יספק תמונה יותר מפורטת אנטומית, אודות הגידול והמוח ולכן ניתן לבצע באמצעותו אבחנה יותר מדויקת לפני הניתוח ולתכנן את מהלך הניתוח טוב יותר. במהלך הניתוח, הגידול יוצא וישלח לבדיקה פתולוגית, שתאפשר את האבחנה הסופית של הגידול וגם קביעת דרגת הממאירות שלו (חשוב לציין שהMRI בניגוד ל-CT הוא ללא קרינה.)

הניתוח בהרדמה?

ברוב המקרים הניתוח יתבצע בהרדמה כללית. אם הגידול ממוקם באזור מוחי חשוב, לדוגמא מרכז הדיבור, מומלץ לבצע את הניתוח כשהחולה ער (awake surgery). ניתוח במצב עירות יאפשר לבדוק את החולה בזמן הניתוח ולקבל ממנו תגובות. Awake surgery נעשה בדרך כלל בחולים עם גליומה בדרגה נמוכה.

האם הניתוח מסוכן?

רוב הניתוחים עוברים ללא סיבוכים. כמובן קיימים סיכויים וסיכונים של הניתוח הקשורים למיקום וגודל הגידול, מצבו הקליני של החולה גם מאוד חשוב כגון: גילו, מחלות רקע וכו'… אחרי הניתוח החולה יעבור להשגחה של כ-24 שעות בטיפול נמרץ. סיבוכים של הניתוח יכולים להיות קשורים להרדמה או לניתוח עצמו. סיבוכים אפשריים הם דימום תוך מוחי, בצקת מוחית, זיהום בפצע הניתוח, דלקת ריאות וכו'.

האם חייבים לעשות ניתוח? או יש טיפול אחר?

ברוב המקרים תיהיה המלצה לבצע ניתוח. ראשית משום שהניתוח מאפשר ביצוע אבחנה סופית של הגידול ע"י בדיקת פתולוגית. במקרים של גליומה בדירוג ממאירות נמוך (low grade glioma) כריתת הגידול תמנע או תוריד את הסתברות לשינוי דרגה גבוה יותר. במקרה של גליומה בדירוג גבוה ( high grade glioma או glioblastoma multiforme ) הוצאת הגידול תשפר ברוב המקרים את המצב הקליני ותאריך את הישרדות החולה (בשילוב עם טיפול אונקולוגי).

מהו משך האישפוז לאחר הניתוח?

ברוב המקרים , ועל פי מצבו של החולה טרם כניסתו לניתוח, משך האישפוז יארך כמה ימים בודדים. חולים מבוגרים (אחרי גיל 70-75) ברוב המקרים יומלץ לעבור לשיקום לאחר הניתוח.

האם אחרי הניתוח יש צורך בטיפול אונקולוגי?

חולים עם גליומה בדרגה נמוכה, לא יזדקקו לטיפול אונקולוגי אם החולה עבר כריתה מלאה של הגידול. במקרים של כריתה חלקית יש לשקול ניתוח חוזר, או מעקב בלבד או טיפול אונקולוגי. החלטה תלויה במקום הגידול והבדיקה הפתולוגית.
חולה עם גליומה בדרגה גבוהה (high grade glioma) בד"כ יזדקק לטיפול אונקולוגי: קרינה וכימותרפיה (דרך הפה). הקרינה תינתן במשך כמה שבועות והטיפול הוא אמבולטורי.
במידה והמצב הקליני של החולה הוא ירוד (מרותק למיטה לדוגמא) לא ינתן בד"כ טיפול אונקולוגי , ולכן הצלחת הניתוח חשובה ביותר.

כתוב תגובה

Your email address will not be published.